ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες

• 2η Συνέλευση Νέων για την κλιματική αλλαγή με τη συμμετοχή μαθητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο πλαίσιο του προγράμματος ARSINOE, 27 Απριλίου, 2023.
  • 2η Συνέλευση Νέων για την κλιματική αλλαγή με τη συμμετοχή φοιτητών στο πλαίσιο του προγράμματος ARSINOE, 20 Απριλίου, 2023.
  • 2ος κύκλος Σεμιναρίων "T4T-Training for Trainers" στο πλαίσιο του προγράμματος ARSINOE, 6-8 Φεβρουαρίου, 2023.
  • 1η Συνέλευση Νέων για την κλιματική αλλαγή με τη συμμετοχή μαθητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο πλαίσιο του προγράμματος ARSINOE, 12 Μαΐου, 2022.
  • 1η Συνέλευση Νέων για την κλιματική αλλαγή με τη συμμετοχή φοιτητών στο πλαίσιο του προγράμματος ARSINOE, 20-21 Απριλίου, 2022.
  • 1ος κύκλος Σεμιναρίων "T4T-Training for Trainers" στο πλαίσιο του προγράμματος ARSINOE, 16 Φεβρουαρίου, 2022.
  • Μέλη της Έδρας συμμετέχουν στο πρόγραμμα ARSINOE διοργανώνοντας επιμορφωτικά σεμινάρια για εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που αφορούν την παροχή επιστημονικά τεκμηριωμένης γνώσης για τις επιπτώσεις και την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, αλλά και Συνελεύσεις Νέων για την Κλιματική Αλλαγή με συμμετοχή μαθητών και φοιτητών της Μητροπολιτικής Περιοχής της Αθήνας, 2021-2025.
  • 2o Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς για την κλιματική αλλαγή, με έμφαση στις ευρωπαϊκές πολιτικές και διπλωματία, 14, 15 & 21 Μαρτίου, 2021.
  • 2η Προσομοίωση της Διάσκεψης των Συμβαλλομένων Μερών της Σύμβαση-Πλαίσιο των Ηνωμένων Εθνών για την Κλιματική Αλλαγή (Athens COP Simulation), 18-19 Μαρτίου, 2021.
  • Προσομοίωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με θέμα 'Κλιματική ουδετερότητα και Ευρωπαϊκός νόμος για το κλίμα υπό την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία' (Athens EU Model 2021), 17-18 Μαρτίου, 2021 (σε συνεργασία με το ΕΛΙΑΜΕΠ).
  • Athens Council of Europe Simulation 2020 'Ο ρόλος της εκπαίδευσης στην προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς από την κλιματική αλλαγή', 22-23 Οκτωβρίου, 2020 (σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων).
  • 1o Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς για την κλιματική αλλαγή, με έμφαση στις ευρωπαϊκές πολιτικές και διπλωματία, 29 & 30 Απριλίου και 6 & 7 Μαΐου, 2020.
  • 1η Προσομοίωση της Διάσκεψης των Συμβαλλομένων Μερών της Σύμβασης-Πλαίσιο των Ηνωμένων Εθνών για την Κλιματική Αλλαγή (Athens COP Simulation), 10 & 11 Ιανουαρίου, 2020.

Η συμβολή της Έδρας στην υλοποίηση των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης μέσω της εκπαίδευσης σε 4 slides!

Πρακτική άσκηση

Υπό την αιγίδα της Έδρας λαμβάνει χώρα πρακτική άσκηση που προσφέρει σε φοιτητές εμπειρία σε θέματα διεθνούς κλιματικής διακυβέρνησης και Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης.

• Ακαδημαϊκό έτος 2021-2022: 5 φοιτητές επικουρούν το εκπαιδευτικό και το ερευνητικό έργο του Εργαστηρίου, σε δράσεις υπό την αιγίδα της Έδρας.
  • Ακαδημαϊκό έτος 2020-2021: 5 φοιτητές επικουρούν το εκπαιδευτικό και το ερευνητικό έργο του Εργαστηρίου, σε δράσεις υπό την αιγίδα της Έδρας.
  • Ακαδημαϊκό έτος 2019-2020: 10 φοιτητές επικουρούν το ερευνητικό έργο "Χαρτογραφώντας την εφαρμογή των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης στην Ελλάδα".

<quillbot-extension-portal></quillbot-extension-portal>