ATHENS EU MODEL 2021

Το Athens EU Model 2021 συνδιοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής και το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct που φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ), στις 17-18 Μαρτίου 2021, παράλληλα με το Athens COP Simulation 2021.

Η Καθηγήτρια Εμμανουέλα Δούση, Διευθύντρια του Εργαστηρίου, ο Καθηγητής Λουκάς Τσούκαλης, Πρόεδρος του ΕΛΙΑΜΕΠ και η κα. Κλημεντίνη Διακομανώλη από την Αντοπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα απηύθηναν χαιρετισμούς κατά την Τελετή Έναρξης της εκδήλωσης.

Εξ αιτίας της πανδημίας του COVID-19, το πέμπτο Athens EU Model πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας Zoom, υπό τη θεματική "Κλιματική ουδετερότητα και Ευρωπαϊκός Κλιματικός Νόμος, εντός του πλαισίου της Ευρωπαϊκής Πράσινης Συμφωνίας". Προσομοιώθηκε μόνο η Ευρωπαϊκή Επιτροπή με τη συμμετοχή 35 φοιτητών και φοιτητριών προπτυχιακού κα μεταπτυχιακού επιπέδου, καθώς και αποφοίτων Ελληνικών και ξένων Πανεπιστημίων (9 χώρες), εκπροσωπώντας τα συμφέροντα διαφόρων δρώντων. Συγκεκριμένα, πέραν των Ευρωπαίων Επιτρόπων, προσομοιώθηκαν επίσης πρόσθετοι ρόλοι με ιδιαίτερη σημασία για την υπό συζήτηση θεματική, όπως η Εκτελεστική Γραμματέας της UNFCCC και εκπρόσωποι της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας, της Ευρωπαϊκής Αρχής Περιβάλλοντος, των πολιτικών ομάδων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίού και της κοινωνίας των πολιτών (κλιματικοί ακτιβιστές και βιομηχανία ορυκτών καυσίμων).

Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν 3 προπαρασκευαστικές διαλέξεις πάνω στις διεθνείς και ευρωπαϊκές θεσμικές διαδικασίες και ζητήματα διπλωματίας και διαπραγματεύσεων, τη θεματική, αλλά και τα διαδικαστικά ζητήματα της προσομοίωσης.

Τέλος, έλαβαν τον Οδηγό Μελέτης και τους Κανόνες Διαδικασίας της προσομοίωσης.