ΣΥΝΕΔΡΙΟ: ΕΛΛΑΔΑ & ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Στις 9 και 10 Φεβρουαρίου διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία, στο Κεντρικό Κτήριο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Αμφ. Ι. Δρακόπουλος), συνέδριο με τίτλο "Η Ελλάδα και οι διακρατικοί διεθνείς οργανισμοί: 1945 έως σήμερα".

Το πρόγραμμα του συνεδρίου είναι διαθέσιμο εδώ.

Το συνέδριο διοργάνωσαν το Εργαστήριο Ιστορικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης (Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας), το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής (Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης), η Έδρα UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Κέντρο Διεθνούς και Ευρωπαϊκής Πολιτικής Οικονομίας και Διακυβέρνησης (Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων) του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Από την ομάδα του Εργαστηρίου Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής και της Έδρας UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία, συμμετείχαν η Καθηγήτρια Εμμανουέλα Δούση, η Επ. Καθηγήτρια Τώνια Ζερβάκη και ο Δρ Γιώργος Δικαίος.