Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής

JEAN MONNET MODULE 'MOVING THE EU FORWARD' 2015-2018

Το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών υλοποίησε με επιτυχία το πρόγραμμα Jean Monnet “Moving the EU forward” κατά την τριετία 2015-2018.

Το πρόγραμμα είχε διάρκεια τρία χρόνια και συγχρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα Erasmus + της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Απαρτιζόταν από τι ακόλουθες εκπαιδευτικές δραστηριότητες: Σεμινάρια μεθοδολογίας για Υποψήφιους Διδάκτορες Athens PhD seminars, Προσομοίωση Ευρωπαϊκών οργάνων Athens EU Model και Θερινό Σχολείο Athens Summer School. Ο αριθμός των αιτήσεων που κατέθεταν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, καθώς και υποψήφιοι διδάκτορες, σε όλες τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες, απέδειξαν την μεγάλη απήχηση του προγράμματος, αφού ξεπερνούσαν τις 180 κατ' έτος. Τα αυστηρά κριτήρια που εφαρμόζονταν για την επιλογή συμμετεχόντων με κίνητρο και κατάρτιση εξασφάλισαν την υψηλή ποιότητα του εκπαιδευτικού αποτελέσματος. Συνολικά, 324 προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, απόφοιτοι, υποψήφιοι διδάκτορες και νέοι ερευνητές από χώρες εντός και εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παραπάνω από 65 διαλέξεις (210 διδακτικές ώρες), δηλαδή 21-22 διαλέξεις κατ' έτος, συνολικής διάρκειας 68-71 διδακτικών ωρών. Οι διαλέξεις έγιναν από διακεκριμένους ακαδημαϊκούς, ερευνητές και επαγγελματίες με ισχυρό ακαδημαϊκό υπόβαθρο και αντίληψη για το πολιτικό γίγενεσθαι και τις πολιτικές της ΕΕ. Πολλοί από αυτούς έχουν υπηρετήσει ως εμπειρογνώμονες ή σύμβουλοι στην ΕΕ ή / και ελληνικά θεσμικά όργανα.

Οι συμμετέχοντες κάθε δραστηριότητας έλαβαν πιστοποιητικά παρακολούθησης.