ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Οι δράσεις και οι εκδηλώσεις του Εργαστηρίου Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής με μια ματιά...

Ακαδημαϊκό έτος 2020-2021
  • 14 Μαΐου 2021: Συζήτηση με τον Miroslav Lajčák, EU Special Representative for the Belgrade-Pristina Dialogue
    and other Western Balkan regional issues (σε συνεργασία με το ΕΛΙΑΜΕΠ & το ΠΜΣ Διεθνείς Διαπραγματεύσεις, ΟΠΑ).
  • 5 Νοεμβρίου 2020: Ετήσια Διάλεξη ΕΕΕΠ με θέμα 'Συζητώντας για την κλιματική αλλαγή' και ομιλητή των Καθηγητή Φυσικής στο ΕΚΠΑ, Κωνσταντίνο Καρτάλη.

Ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

Ακαδημαϊκό έτος 2018-2019
  • 10 Μαΐου 2019: "Διεθνές Δίκαιο και Βιώσιμη Διαχείριση Φυσικών Πόρων: Ζητήματα Εφαρμογής". Σε συνεργασία με: ILA Committee on the Role of International Law in Sustainable Natural Resource Management for Development, ILA Hellenic Branch. ΠρόσκλησηΠερισσότερες πληροφορίες.
  • 19 Δεκεμβρίου 2018: Ομιλία με θέμα "Το κυπριακό πρόβλημα και η δύσκολη αναζήτηση ενός ομοσπονδιακού διακανονισμού" του Αναπληρωτή Καθηγητή Διεθνούς Δικαίου και Δικαίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων Αριστοτέλη Κωνσταντινίδη στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (σε συνεργασία με το Π.Μ.Σ. Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης: Πολιτική, Ιστορία, Οικονομία).
  • 28 Νοεμβρίου-1 Δεκεμβρίου 2018: 3η Άσκηση προσομοίωσης οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μαθητές Α’ και Β’ Λυκείου (σε συνεργασία με το Europe Direct ELIAMEP).
  • 26 Σεπτεμβρίου 2018: Ετήσια Διάλεξη ΕΕΕΠ με θέμα "Η ασταθής κατάσταση της Νοτιοανατολικής Ευρώπης" και ομιλήτρια την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων Μαριλένα Κοππά στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών.

Ακαδημαϊκό έτος 2017-2018
  • 11 Δεκεμβρίου 2017: Ετήσια Διάλεξη ΕΕΕΠ με θέμα "Σχέσεις ΕΕ-ΑΚΕ πέραν της ανάπτυξης: αξιοποίηση των διαστρεβλωμένων επιπτώσεων της εξωτερικών πολιτικών της ΕΕ" και ομιλητή τον Καθηγητή με Έδρα Jean Monnet στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, Maurizio Carbone.

Ακαδημαϊκό έτος 2016-2017
  • 24 Απριλίου 2017: Ετήσια Διάλεξη ΕΕΕΠ με θέμα "Ευρωπαϊκή Ένωση και διεθνές δίκαιο επενδύσεων" και ομιλήτρια την ερευνήτρια του Γαλλικού Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, Δρ Κατερίνας Τιτή. Συνομιλητής ο λέκτωρ της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, Δρ Αναστάσιος Γουργουρίνης.

Ακαδημαϊκό έτος 2015-2016
  • 7 Μαρτίου 2016: Ετήσια Διάλεξη ΕΕΕΠ με θέμα "Από το Κιότο στο Παρίσι: προκλήσεις και προοπτικές" και ομιλητή τον Ακαδημαϊκό Καθηγητή Χρήστο Ζερεφό.

Ακαδημαϊκό έτος 2014-2015
  • 1 Απριλίου 2015: Ετήσια Διάλεξη ΕΕΕΠ με θέμα "Η αποτελεσματικότητα των διεθνών περιβαλλοντικών καθεστώτων" και ομιλητή τον Καθηγητή και Ερευνητή του Potsdam Institute for Climate Impact Research, Δρ Detlef Sprinz.