ATHENS SUMMER SCHOOL

Το “Athens Summer School” είναι ένα αγγλόφωνο εντατικό διεπιστημονικό πρόγραμμα μαθημάτων, διάρκειας έξι ημερών, το οποίο διοργανώνεται από το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής (ΕΕΕΠ) του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημοσίας Διοίκησης. Τα τρία πρώτα χρόνια διεξαγωγής του, αποτελούσε μια από τις κύριες δραστηριότητες του προγράμματος Jean Monnet Module “Moving the EU forward” (2015-2018). Από το 2019, συνδιοργανώνεται από το ΕΕΕΠ και το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct που φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ).

Το Θερινό Σχολείο παρέχει στους συμμετέχοντες εμπεριστατωμένη γνώση και επιμόρφωση για θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής και επιμέρους πολιτικών, καθώς και για τις προκλήσεις που η Ένωση αντιμετωπίζει στην μετά κρίση εποχή. Το πρόγραμμα διδασκαλίας περιστρέφεται γύρω από 5 θεματικούς άξονες (ενδεικτικά: Ευρωπαϊκή Ενοποίηση, Οικονομική Διακυβέρνηση, Δημοκρατία, Κλιματική Πολιτική, Εξωτερικές Σχέσεις της ΕΕ κ.ά.). Κάθε χρόνο, παραδίδονται περισσότερες από 10 διαλέξεις από έγκριτους και εγνωσμένου κύρους ακαδημαϊκούς και ερευνητές, ειδικούς στα αντίστοιχα ζητήματα, μια εκ των οποίων, πραγματοποιείται από μια εξέχουσα προσωπικότητα των ευρωπαϊκών υποθέσεων, για να εξάψει το ενδιαφέρον των φοιτητών και να θέσει κύρια σημεία προβληματισμού. Οι συμμετέχοντες έχουν πάντα χρόνο να προετοιμαστούν για το Σχολείο, αφού, τουλάχιστον ένα μήνα πριν την έναρξη των μαθημάτων, λαμβάνουν σχετικό Εγχειρίδιο, το οποίο περιλαμβάνει τα περιγράμματα των διαλέξεων, σχετική βιβλιογραφία για κάθε θεματικό άξονα, βιογραφικά των διδασκόντων, καθώς και πρακτικές πληροφορίες για τη ζωή στην Αθήνα.