ATHENS EU MODEL JUNIOR 2019

Το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ, σε συνεργασία με το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) και με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, διοργάνωσαν την 4η άσκηση προσομοίωσης οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μαθητές Α’ και Β’ Λυκείου, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από τις 27 έως τις 29 Νοεμβρίου 2019.

Συμμετείχαν 96 μαθητές από 16 σχολεία όλης της Ελλάδας, εκπροσωπώντας και τις 13 περιφέρειες της χώρας. Τα σχολεία αυτά ήταν τα εξής:

1) 2ο ΓΕΛ Πύργου Ηλίας
2) 26ο ΓΕΛ Αθηνών- Μαράσλειο
3) 3ο ΓΕΛ Βέροιας
4) 3ο ΓΕΛ Τρίπολης
5) 6ο ΓΕΛ Τρικάλων
6) Pierce College - Αμερικάνικο Κολέγιο Ελλάδος
7) Αρσάκειο Θεσσαλονίκης
8) Βαρβάκειος Σχολή
9) ΓΕΕΛ Βελλάς Ιωαννίνων
10) ΓΕΛ Αγίας Βαρβάρας Ηρακλείου
11) ΓΕΛ Καρλοβασίου
12) ΓΕΛ Κάτω Τιθορέας
13) ΓΕΛ Λευκίμμης
14) ΓΕΛ Νάουσας Πάρου
15) ΕΠΑΛ Άργους Ορεστικού Καστοριάς
16) Μουσικό Σχολείο Ξάνθης

Την τελετή λήξης, που πραγματοποιήθηκε στην κεντρική αίθουσα τελετών του ΕΚΠΑ, συντόνισε η Αναπλ. Καθ. & Διευθύντρια του ΕΕΕΠ Εμμανουέλα Δούση. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθ. Αθανάσιος-Μελέτιος Δημόπουλος και η Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, κυρία Σοφία Ζαχαράκη. Τις εργασίες του Athens EU Model Junior έκλεισε ο Ομότ. Καθ. & Πρόεδρος του ΕΛΙΑΜΕΠ Λουκάς Τσούκαλης.

Το ΕΛΙΑΜΕΠ για το Athens EU Model Junior: εδώ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο της Προσομοίωσης Athens EU Model Junior 2019 εδώ.

Για φωτογραφικό υλικό, πατήστε εδώ.

Μπορείτε να ακούσετε την κ. Εμμανουέλα Δούση στο ραδιόφωνο για την προσομοίωση: