Athens Summer School 2019: Moving the EU Forward after the European Elections

Το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και το Europe Direct του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ) διοργάνωσαν το Athens Summer School 2019, το οποίο πραγματοποιήθηκε 1 με 6 Ιουλίου 2019.

Το Athens Summer School αποτελεί ένα εντατικό διεπιστημονικό πρόγραμμα μαθημάτων διάρκειας έξι ημερών (28 διδακτικές ώρες), που παρέχει στους συμμετέχοντες εμπεριστατωμένη γνώση σε θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής και των προκλήσεων που αντιμετωπίζει η Ευρώπη στην μετά την κρίση εποχή.

Οι διαλέξεις διεξήχθησαν στην αγγλική γλώσσα από εξέχοντες πανεπιστημιακούς και καταξιωμένους ερευνητές που κατέχουν βαθιά γνώση και πολιτική αντίληψη των πολιτικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τη φετινή χρονιά δίδαξαν οι κ.κ. Λουκάς Τσούκαλης, Ρούμπη Γρώπα, Φιλίππα Χατζησταύρου, Σουζάννα Βέρνυ, Ανδρέας Παπανδρέου, Εμμανουέλα Δούση, Αριστείδης Χατζής, Σπύρος Μπλαβούκος, Γιώργος Παγουλάτος και Κωνσταντίνος Φίλης.

Για φωτογραφίες πατήστε εδώ.

Φοιτητές προερχόμενοι από την Αυστρία, το Βέλγιο, τη Γαλλία, την Ελλάδα, το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Μάλτα, την Πολωνία και την Ισπανία παρακολούθησαν το Athens Summer School 2019!