Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής

ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΣΤΟΧΩΝ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Το Ελληνικό Φόρουμ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη (ΕΛΦΟΒΑ), που αποτελεί από κοινού πρωτοβουλία των ιδρυμάτων/δεξαμενών σκέψης ΕΛΙΑΜΕΠ και FOGGS, συνεργά­ζε­ται με το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίης και Πολιτικής υπό την αιγίδα Έδρας UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία με στόχο την χαρτογράφηση της εφαρμογής των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης στην Ελλάδα.

Περιγραφή της δράσης

Οι Στόχοι της Βιώσιμης Ανάπτυξης (ΣΒΑ) των Ηνωμένων Εθνών γίνονται όλο και περισσότερο ο κύριος τρόπος οργάνωσης αναπτυξιακών δραστηριοτήτων της Ευρωπα­ϊκής Ένωσης (ΕΕ), όχι μόνο στα πλαίσια της βοήθειας προς τις αναπτυσσόμενες χώρες αλλά και στο εσωτερικό της. Η ανάληψη της Προεδρίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής από την Ούρσουλα φον ντερ Λάϊεν αναμένεται να επιταχύνει τις σχετικές διαδικασίες, καθώς η εφαρμογή των ΣΒΑ είναι στις κύριες προτεραιότητές της.

Είναι λοιπόν σημαντικό να ευθυγραμμιστούν στη δομή και ταξινόμηση ΣΒΑ οι αναπτυξιακές διαδικασίες και εντός της Ελλάδος, καθότι αυτό θα διευκολύνει τη συνεργασία με την ΕΕ και τη χρηματοδότηση από τις υπηρεσίες της. Αν υιοθετήσει μια τέτοια προσέγγιση τους επόμενους μήνες, η Ελλάδα μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση για άλλα κράτη-μέλη της ΕΕ, αλλά και εκτός, διευρύνοντας έτσι πρωτοβουλίες που ήδη λαμβάνει η χώρα, όπως αυτή για την προστασία της πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς από τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και την απολιγνιτοποίηση της ηλεκτροπαραγωγής μέχρι το 2028.

Για να συμβάλλει στην υλοποίηση του παραπάνω στόχου, το ΕΛΦΟΒΑ έχει σκοπό τη διοργάνωση ετήσιου συνεδρίου, το οποίο θα φέρνει μαζί τους πρωταγωνιστές στις δράσεις για κάθε έναν από τους ΣΒΑ από τον δημόσιο, συνεταιριστικό και ιδιωτικό χώρο, τις επαγγελματικές οργανώσεις, καθώς και από πανεπιστήμια/ερευνητικά ιδρύ­ματα και την κοινωνία πολιτών. Στο συνέδριο θα συζητούνται οι τελευταίες εξελίξεις, τα εμπόδια και οι προοπτικές για επιλεγμένους ΣΒΑ κάθε χρονιά, ανάλογα με την προ­τεραιότητα/πιο επείγοντα χαρακτήρα για την Ελλάδα αλλά και θέματα οριζόντια που άπτονται όλων των ΣΒΑ, όπως χρηματοδότηση, επιμόρφωση, καινο­τομία και τεχνο­λογία. Στο 1ο Συνέδριο έχουν επιλεγεί οι θεματικές της Κλιματικής Αλλαγής, της Ενέργειας, της Εργασίας/Ανάπτυξης και της Διακυβέρνησης.

Συμβολή Εργαστηρίου Ευρωπαϊκής Ενοποίσης και Πολιτικής

Το Εργαστήριο θα συντονίσει το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης προπτυχιακών φοιτητών/τριών. Οι φοιτητές που θα επιλεγούν θα χωριστούν σε ομάδες εργασίας για κάθε μία από τις παρακάτω θεματικές ενότητες: Κλιματική Αλλαγή, Ενέργεια, Εργασία/Ανάπτυξη, Διακυβέρνηση. Θα εργαστούν, υπό την επίβλεψη υποψηφίων διδα­κτόρων, ερευνητών και ειδικών συμβούλων, με στόχο την προετοιμασία background papers για κάθε μία από τις ενότητες. Τα background papers θα περιλαμβάνουν και θα αναλύουν τα εξής:

• ποιες είναι οι ήδη υπάρχουσες πολιτικές,
  • τι και πόσοι πόροι διατίθενται για αυτές,
  • ποια είναι η οργανωτική δομή εφαρμογής των πολιτικών αυτών,
  • ποιές πρακτικές ενέργειες έχουν αναληφθεί, από ποιούς φορείες δημόσιους και ιδιωτικούς ή συνεταιριστικούς, και ποιά είναι τα μέχρι τώρα απτά αποτελέσματα που έχουν επιτευχθεί, και
  • τι χρειάζεται να γίνει για τη βέλτιστη δυνατή απόδοση των υπαρχουσών πολιτικών και κενά που τυχόν υπάρχουν στις πολιτικές ή/και την εφαρμογή τους.

Από το Εργαστήριο συμμετέχουν οι Εμμανούελα Δούση (επιστημονικά υπεύθυνη), Γιώργος Δικαίος και Όθων Καμινιάρης.

Η διάρκεια του προγράμματος πρακτικής άσκησης θα είναι από 1 Νοεμβρίου 2019 έως 30 Απριλίου 2020.

Παραδοτέα: