ATHENS EU MODEL JUNIOR

Το Athens EU Model Junior είναι μια άσκηση προσομοίωσης οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μαθητές Λυκείου από όλη την Ελλάδα. Συνδιοργανώνεται από το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct που φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ), το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής, καθώς και την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα. Τα όργανα που προσομοιώνονται είναι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Συμβούλιο των Υπουργών, ενώ προσομοιώνονται και επιπρόσθετοι ρόλοι, όπως εκπροσώπων Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων, άλλων Διεθνών Οργανισμών, λοιπών Υπηρεσιών της ΕΕ, αλλά και δημοσιογράφων, ούτως ώστε να εξοικειωθούν οι μαθητές αφ' ενός τόσο με την υπερεθνική, όσο και με τη διακυβερνητική διάσταση της ΕΕ, και, αφ' ετέρου, με όλη τη διαπραγματευτική διαδικασία που λαμβάνει χώρα, κατά τη διαχείριση σημαντικών ζητημάτων.