ATHENS EU MODEL

Το  Athens EU Model είναι μια τετραήμερη προσομοίωση δύο Οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Συμβουλίου της ΕΕ (Συμβούλιο Υπουργών). Τα τρία πρώτα χρόνια διεξαγωγής του ήταν μια από τις κύριες δραστηριότητες του Προγράμματος Jean Monnet Module "Moving the EU forward". Από το 2019, πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct που φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ).

Η προσομοίωση απευθύνεται σε προχωρημένους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, αλλά και σε αποφοίτους Ελληνικών και ξένων Πανεπιστημίων διαφόρων τομέων. Κάθε χρόνο, επιλέγεται ένα διαφορετικό ζήτημα ημερήσιας διάταξης και οι συμμετέχοντες αναλαμβάνουν να διαπραγματευτούν και να προωθήσουν την πολιτική του αξιώματός τους. Εκτός από Ευρωπαίους Επιτρόπους, Υπουργούς των κρατών-μελών και δημοσιογράφους, οι συμμετέχοντες υποδύονται και πρόσθετους ρόλους, αναλόγως των αναγκών του εκάστοτε υπό συζήτηση θέματος.

Της προσομοίωσης προηγούνται τρεις προπαρασκευαστικές διαλέξεις, οι οποίες παρέχουν εμπεριστατωμένη γνώση για την θεσμική αρχιτεκτονική της ΕΕ, τις νομοθετικές της διαδικασίες και εκείνες λήψης αποφάσεων, καθώς επίσης και για το υπό συζήτηση θέμα.

Τόσο οι διαλέξεις, όσο και η προσομοίωση διεξάγoνται στην Αγγλική γλώσσα.