Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

Προβολή νέων

Lecture of Professor Mauricio Carbone, 11/12/2017

“EU-ACP relations beyond development: capitalising on the perverse effects of EU external policies”

The Institute of European Integration and Policy of the Department of Political Science and Public Administration (National and Kapodistrian University of Athens) is pleased to invite you to attend the lecture that will be given by Prof. Maurizio Carbone on “EU-ACP relations beyond development:  capitalising on the perverse effects of EU external policies”.

The lecture will be held on Monday, December 11, 2017, 14.30-16.00h at the Department’s premises, located at 42-44, Aiolou str. (2nd floor).

Maurizio Carbone is Professor of International Relations & Development and Jean Monnet Professor of EU External Policies in the School of Social and Political Sciences at the University of Glasgow. His main research interests focus on the external relations of the European Union, foreign aid, the politics of international development, as well as Italian politics.

His lecture will focus on the reasons behind the European Commission’s proposal on a new, legally binding EU-ACP partnership, arguing that it can be seen as the aggregation of the unintended consequences in three policies beyond development:

• trade policy and the need to ensure a framework so as to prevent a potential re-negotiation of some controversial Economic Partnership Agreements (EPAs) agreed upon in 2014;
  • environmental policy and the attempt to capitalise on the one-off successful EU-ACP cooperation in the international arena in the context of the 2015 Paris Agreement on climate change;
  • foreign and security policy and the pursuit of a rules-based international order whilst promoting diverse cooperative regional orders as set out in the 2016 EU Global Strategy.

The working language will be English. Registration is required.

Please send your registration until the 7th of December 2017 by e-mail to info-eeep[at]pspa.uoa[dot]gr