Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

14.04.2016

Εκπαιδευτική επίσκεψη 35 φοιτητών του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Erasmus Mundus "Public Policy"

To Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής είχε τη χαρά να φιλοξενήσει την Πέμπτη 14 Απριλίου 2016 (ώρα 15.30-17.00) 35 φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Erasmus Mundus “Public Policy”, που λειτουργεί στο πλαίσιο της συνεργασίας του Ινστιτούτου Κοινωνικών Μελετών (ISS) του Πανεπιστήμιου της Χάγης, του Πανεπιστημίου του Γιόρκ, του Central European University της Βουδαπέστης και του Institut Barcelona D'Estudis Internacionals. Ο ακαδημαϊκός υπεύθυνος του προγράμματος αυτού, Λέκτορας Karim Knio παρουσίασε συνοπτικά τους στόχους της εκπαιδευτικής επίσκεψης. Στη συνέχεια, οι φοιτητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη διάλεξη του Λέκτορα Δημήτρη Κατσίκα με θέμα "European Intergation and Greece in times of crisis". Οι ερωτήσεις και η συζήτηση που ακολούθησε εστίασαν στις κοινωνικές και οικονομικές επιπτώσεις της κρίσης καθώς και στις δυνατότητες αντιμετώπισής τους.